تبلیغات
سبزوار - دهیاری روستای برگو - مطالب اردیبهشت 1394
با شعار نمی‌توان از مهاجرت روستائیان جلوگیری کرد
تاریخ : پنجشنبه 31 اردیبهشت 1394
نویسنده : مد یر.  -  .

برچسب‌ها: ولادت , روز پاسدار ,
تاریخ : سه شنبه 29 اردیبهشت 1394
نویسنده : مد یر
احمد برادران در جلـسـه شـورای اداری سبـزوار  عصر روز دوشنبه با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین نشان‌های همدلی، همراهی و همزبانی بین دولت و مردم همراهی برای اجرای طرح‌های توسعه روستایی با همکاری مردم این مناطق است، تصریح کرد: براساس ماده ۱۹۴ قانون برنامه پنچم توسعه، توسعه و پیشرفت روستاها در دستور کار دولت قرار گرفته که در این زمینه دولت سعی دارد تا با ایجاد اشتغال، تامین امکانات لازم و ارائه تسهیلات به روستائیان برای توسعه بخش کشاورزی و کارگاه‌های صنعتی در این مناطق سیر مهاجرت را از روستاها به شهر کاهش دهد.

وی با بیان اینکه امروز متاسفانه میزان مهاجرت از روستاها به شهر افزایش یافته است، گفت: مهاجرت مردم از روستاها به شهر آسیب‌های زیادی برای کشور در حوزه های اقتصادی و اجتماعی دارد.

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید در زمینه توسعه روستاها مورد توجه قرار گیرد مسئله توجه به منابع آبی است، ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد از منابع آبی و سفره‌های زیر زمینی کشور وبه تبع آن بخش زیادی از منابع آبی شهرستان مورد مصرف قرار گرفته که در مردم باید نسبت به مصرف آب توجه کنند.

برادران با بیان اینکه با سیاست‌های اتخاذ شده توسط دولت تدبیر و امید امروز همه چاه‌های عمیق در سطح کشور دارای کنتورهای هوشمند هستند، خاطرنشان کرد: در سطح شهرستان سبزوار نیز تعداد ۱۷۰ چاه عمیق با همکاری و همدلی کشاورزان و صاحبان چاه‌ها هوشمندسازی شده است.

فرماندار سبزوار در ادامه با تاکید بر جذب اعتبارات تملک دارای توسط مدیران عنوان کرد: از مدیران انتظار می‌ر‌ود تا نسبت به جذب اعتبارات تملک و دارایی توجه بیشتری داشته باشند.

وی خواستار توجه بیشتر مسئولان و همکاری با سرمایه‌گذاران برای ایجاد اشتغال در شهرستان شد و افزود: از مسئولان انتظار می‌رود تا همکاری لازم را با ستادهای ارتحال امام(ره) و ستاد تسهیلات سفر شهرستان را داشته باشند.
حال باید از فرماندار پرسید که ایا دهستان خواشد بخش روداب هم جز این شهرستان محسوب میشود و یا اینکه هنوز اسمش را هم نشنیده ای ...!
بهر حال عدم توسعه و پیشرفت نامتوازن مناطق روستایی در این منطقه نسبت به دیگر نقاط سبزوار بسیار مشهود است گویا مسولین بدلیل خرابی جاده و طولانی بودن مسیر ترجیح می دهند این منطقه را از سبزوار جدا نمایند ...
بد نیست حال که به گفته حضرتعالی هدف دولت توسعه روستاها و حمایت از روستاییان است یاداوری کنیم چند روستایی هم در پشت همین کوهها هست شاید یادتان رفته باشد..  -  .

برچسب‌ها: فرماندار سبزوار , دهستان خواشد بخش روداب سبزوار ,
تاریخ : سه شنبه 29 اردیبهشت 1394
نویسنده : مد یر
اولین نمایشگاه و همایش های کشاورزی شهر ششتمد با حضور تولیدکنندگان برتر استان از تاریخ 29 تا 31 اردیبهشت برگزار میگردد.
 دهیاری برگو با هماهنگی مسولین نمایشگاه و اداره جهاد کشاورزی ششتمد و روداب توانست سرویسی رایگان  جهت بازدید کشاورزان برگویی و تعدادی از کشاورزان روستاهای سریش - گرمک -بلوچخانه و اردیز از نمایشگاه برای روز چهارشنبه در اختیار بگیرد.
شایان ذکر است ساعت بازدید از نمایشگاه 9 الی 14 تعیین شده است..  -  .

برچسب‌ها: ششتمد , نمایشگاه کشاورزی ,
تاریخ : سه شنبه 22 اردیبهشت 1394
نویسنده : مد یر

روستای برگو و بلوچخانه با فاصله تقریبا نزدیک (3 کیلومتر) و با توجه به اینکه نیمی از جمعیت دو روستا با هم نسبت فامیلی دارند از لحاظ فرهنگی نیز نقاط مشترک فراوانی دارند.
درد هر دو روستا نیز یکیست.
 هر دو روستا از نیود اب اشامیدنی سالم رنج میبرند.
هر دو روستا از نبود راه ارتباطی مناسب رنج میبرند
هر دو روستا در مشکلات کشاورزی دردهای مشترک و یکسان دارند
و چندین درد مشترک دیگر....
و میتوان دو روستا را به دوقلوهای همگن شباهت داد.
مهم نیست دهیار برگویی باشد یا فردی از بلوچخانه
چرا که دردها یکیست و مسولین و ادارات طرف مقابل یکی


امید است شوراهای دو روستا با هم اندیشی همدیگر فردی مناسب و دلسوز جهت دهیاری هر دو روستا معرفی نمایند تا هم برای شخص دهیار توجیه داشته باشد که وقت خود را برای پیگیری مشکلات بگذارد و هم بازدهی مفیدتری برای اینده دو روستا در پی داشته باشد.
.  -  .

برچسب‌ها: بلوچخانه , دهیاری ,
تاریخ : دوشنبه 21 اردیبهشت 1394
نویسنده : مد یر
گردنه پایین روستای برگو همه ساله حادثه ساز است .
این گردنه که شیب بسیار زیادی دارد تا سال گذشته برای چندین موتور سوار و یا خودرو حادثه افرین شده بود که با همت دهیاری و البته همکاری اهالی و شوراها از شیب ان کاسته شد و راه عریض تر شد .
متاسفانه امسال نیز پیرمرد برگویی در این مسیر از الاغ بر زمین افتاده که گویا ضربه ای به نخاع ایشان وارد شده که هم اکنون در بیمارستان امدادی سبزوار تحت عمل قرار دارد .
دانش امداد رسانی کم اهالی و نبود اموزش های لازم در خصوص امداد و نجات و حمل و جابجایی مصدوم و البته شیب زیاد گردنه و خرابی مسیر باعث شده تا مردم روستا  فرد مصدوم را بر روی الاغ سوار کرده و تا منزلش حمل نمایند.
البته نباید اهالی روستا را مقصر دانست بدون شک ما و مسولین در این زمینه مقصریم چرا که تا اتفاقی در جایی نیفتد به فکر رفع موانع و یا مشکلات برنخواهیم امد.
چند سال قبل هم بر اثر اتش سوزی در روستا یک نفر جان خود را از دست داد و انجا هم اگر کسی حتی در سطوح اولیه اموزش دیده بود شاید ان بنده خدا بر اثر ان اتش سوزی جان خود را از دست نمی داد.
بهتر است در این خصوص بخشداران و دیگر مسولین بیکار ننشینند و از پرسنل هلال حمر و یا از دانشجویان اردوهای جهادی جهت اموزش های اولیه امداد و نجات به اهالی روستاها دعوت بعمل اورند..  -  .

برچسب‌ها: هلال احمر جمهوری اسلامی ایران , بخشداران سبزوار , معاونت فرمانداری سبزوار , اتش سوزی , بیمارستان سبزوار ,
تاریخ : سه شنبه 15 اردیبهشت 1394
نویسنده : مد یر
http://s6.picofile.com/file/8186707992/9.jpg

انتخاب علی اکبر دارینی به عنوان مرد برتر سال 93 روستای برگو

8.jpg (500×375)

انتخاب اقایان جواد خانی و محمد عباسی به عنوان افراد فعال  سال 93 در زمینه های مختلف و همکاری با دهیاری.  -  .

برچسب‌ها: مرد برگزیده سال , روز ولادت حضرت علی ع ,
تاریخ : سه شنبه 15 اردیبهشت 1394
نویسنده : مد یردر مراسم سالروز ولادت حضرت علی (ع) و سالروز شهادت شهید مطهری و روز معلم با اهدای لوح تقدیری از زحمات معلم روستا تقدیر و تشکر بعمل امد .
همچنین در این روز که جمعی از میهمانان حاضر در جلسه از معلمان نیز بودند مختصری درباره مقام و جایگاه معلم مطالبی ایراد شد.
.  -  .

برچسب‌ها: روز معلم , روستای برگو , شهادت استاد مطهری ,
تاریخ : سه شنبه 15 اردیبهشت 1394
نویسنده : مد یر
6.jpg (500×375)

3.jpg (500×375)

7.jpg (500×375)

2.jpg (500×375)
.  -  .

تاریخ : یکشنبه 13 اردیبهشت 1394
نویسنده : مد یر
 انتخاب جناب آقای حسینعلی عرفانی به عنوان مدیر نمونه شهرستان سبزوار را به شما همولایتی محترم تبریک میگوییم.
امیدواریم در اینده شاهد موفقیت های اقای عرفانی در سطوح بالاتر باشیم.
.  -  .

تاریخ : یکشنبه 13 اردیبهشت 1394
نویسنده : مد یر

در سالروز ولادت امیر مومنان حضرت علی (ع) مراسم باشکوهی با دعوت مداحان برجسته شهرستان سبزوار از سوی دهیاری و شورای اسلامی برگو در روستا برگزار گردید. از حدود یکماه قبل از چند تن از مسولین از جمله نماینده مجلس جناب اقای سبحانی فر – ریاست اداره راه سبزوار – معاونت فرمانداری – رییس جهاد کشاورزی روداب – بخشدار روداب و امام جمعه محترم روداب جهت حضور در این مراسم دعوت بعمل آمد و در همین راستا دهیارران و شوراها و جمعی از اهالی روستاهای منطقه از قبیل بهارستان – خوشمردان – گرزگ – گرمک – سریش – بلوچخانه به برگو دعوت شدند .

پس از ارسال دعوتنامه ها چند مرتبه نیز بصورت تلفنی با مسولین تماس گرفته شد تا جهت حضورشان یاداوری شده باشد. از جمله چندین تماس با دفتر امام جمعه روداب جناب حاج اقا کیانی مقدم و دفتر مهندس سبحانی فرنماینده مردم سبزوار و همچنین مجددا در مراسم سالگرد پدر جناب اقای سبحانی فر حاضر شدیم و آنجا هم یکبار دیگر از ایشان دعوت بعمل آمد. و مطمئن از اینکه اگر دیگران هم نیایند امام جمعه روداب و مهندس سبحانی فر قطعا حضور خواهند یافت.

روز قبل و شب عید مجددا با تک تک دوستان تماس گرفته شد که یا با عدم پاسخگویی مواجه شدیم یا اینکه الان برایمان مشکلی پیش آمده اگر بتوانیم میاییم و یا خارج شدن تلفن مشترک مورد نظر از دسترس.

بالاخره با تماس های مکرر امام جمعه روداب پاسخ داد و با توجه به چندین مرتبه تماس و هماهنگی قبلی با دفتر ایشان حاج اقا کیانی اظهار داشتند که گمان کردند مراسم در روز دیگریست (در حالی که نامه ای مکتوب به دفتر ایشان ارسال شده) و در حال حاضر در منطقه نیستند و یکی از روحانیون خود را خواهند فرستاد که همین روحانی هم نیامد.

در تماس با رئیس دفتر مهندس سبحانی فر ایشان نیز فرمودند که در منطقه نیستند وبا خود نماینده تماس بگیرید خواهند آمد. تلفن خود نماینده تا ساعاتی زنگ میخورد و پاسخگو نبود و بعد از آن هم از دسترس خارج شد.

جمعیت زیادی از جمله شورای بخش روداب – دهیاران و شوراهای روستاهای اطراف – جمعی از اهالی روستاهای اطراف ساعتها چشم به جاده دوخته بودند تا شاید حداقل یک نفر از شش مسول دعوت شده تشریف بیاورند و در عین ناباوری هیچ کدام از مسولین نیامدند که نیامدند امیدواریم مسولین محترم توجیهی مناسب برای عدم حضورشان داشته باشندکه با توجه به شناختی که از تک تک مسولین داریم قصدشان عهد شکنی نبوده است.

بد نیست در همین زمینه احادیثی مرتبط به وفای به عهد را مجددا هم ما و هم مسولین محترم مرور نماییم تا نکند که خدای نکرده این احادیث در مورد ما صدق پیدا کند ..

 

احادیثی در مورد وفای به عهدمن كان یومن بالله من لم یرع عهوده و دممه ﴿رسول اكرم صل الله علیه و آله/ اصول كافی/ج٢/ص٣٦٤﴾
آنكس كه به خدا و روز قیامت ایمان دارد باید به وعده‌ای كه می‌دهد وفا كند

ما ایقن بالله من لم یرع عهوده و دممه ﴿حضرت علی علیه‌السلام/ غررالحكم/ص٣٦٦﴾
كسی كه عهد و پیمان خود را رعایت نكرد، به خدای سبحان یقین نیاورده است.


لا تعتمد علی موده من لا یوفی بعهده ﴿حضرت علی علیه‌السلام/ غررالحكم/ص٣٢٤﴾
بر دوستی كسی كه به عهد و پیمان خود وفا نمی‌كند اعتماد نكن


ان العهود قلائد فی الاعناق الی یوم القیامه فمن وصلها وصله الله و من نقضها خذله الله ﴿حضرت علی علیه‌السلام/میزان الحكمه/ج٧/ ص٤٩﴾
همانا عهد و پیمانها گردن بندهایی هستند در گردن‌ها تا روز قیامت. كسی كه پیوند آنها را نگهدارد ﴿وفای به عهد كند﴾، خداوند او را به مقصود می‌رساند و كسی كه آن عهدها را بشكند، خداوند او را به خودش واگذارد.


اذا نقضوا العهد سلط الله علیهم هدوهم﴿حضرت علی علیه‌السلام/بحارالانوار/ج١٠٠/ص٤٥﴾
هرگاه مردم پیمانشكنی كنند، خداوند دشمنان را بر آنها مسلط می‌كند.


[
یا مالك] ان عقدت بینك و بین عدوك عقده او البسته منك ذمه فحط عهدك بالوفا وارع دمتك بالامانه و اجعل نفسك جنه دون ما اعطیت ﴿حضرت علی علیه‌السلام/نهج البلاغه/نامه ٥٣﴾
﴿ای مالك﴾ اگر بین خود و دشمنت پیمانی بستی و یا پیمان و پناه دادن را به او دادی، جامه وفا را بر عهد خویش بپوشان و تعهدات خود را محترم بشمار و برای حفظ آنها سینه خود را سپر قرار بده.


اسرع الاشیا عقوبه رجل عاهدته علی امر كان من نیتك الوفا له و فی نیته الغدر بك﴿حضرت علی علیه‌السلام/غررالحكم/ص١٩٧﴾
سریع‌ترین چیزها به كیفر مرد آن است كه با او پیمان بندی و قصدت وفای به آن باشد و او قصد خیانت به تو را داشته باشد.


[
یا مالك] فلا تغدرن بذمتك، و لا تخیسن بعهدك، و لا تختلن عدوك. فانه لا یجترى ء على الله الا جاهل شقى. و قد جعل الله عهده و ذمته امنا افضاه بین العباد برحمته، و حریما یسكنون الى منعته، و یستفیضون الى جواره ﴿حضرت علی علیه‌السلام/ نهج‌البلاغه/ نامه ٥٣﴾
﴿ای مالك﴾ هیچگاه به عهد و پیمات خیانت نكن و پیمان‌شكنی ننما و دشمنت را فریب مده، زیرا غیر از نادان و شقی كسی گستاخی بر خداوند روا نمی‌دهد ﴿چون عهدشكنی، گستاخی بر خداوند است﴾. خداوند عهدی را كه به نام ا و منعقد می‌شود از روی رحمت، مایه اسایش بندگان قرار داده و حریم امنی است كه در سایه نیروی آن، سكونت و آرامش پیدا می‌كند و با سرعت به سوی آن پناه می‌برند.

اعتصموا بالذمم فی اوتادها ﴿جضرت علی علیه‌السلام/ نهج‌البلاغه/ حكمت ١٥٥﴾
پیمان‌ها را با عمل به مقرراتش محكم نگهدارید

اشرف الهمم رعایه الدمام و افضل الشیم صله الارحام ﴿حضرت علی علیه‌السلام/ غررالحكم/ص٢٠٧﴾
شریف‌ترین همت‌ها، رعایت پیمان‌ها است و برترین روش‌ها، پیوند با خویشان است.

عده المومن اخاه نذر لاكفاره له فمن اخلف فبخلف الله بده و لمقته تعرض ﴿امام صادق علیه‌السلام/ اصول كافی/ج٢/ص٣٦٣﴾
وعده مومن به برادر دینی‌اش هم چون نذر است كه كفاره ندارد. كسی كه به آن وفا نكند، به مخالفت با وعده خدا برخاسته و خود را در معرض غضب خدا قرار داده است.

انا اهل بیت نری ما وعدنا علینا دینا كما صنع رسول الله ﴿امام رضا علیه‌السلام/بحارالانوار/ج٧٥/ص٩٧﴾
ما خاندانی هستیم كه وعده‌های خود را قرضی بر گردن خود می‌بینیم، چنان كه رسول خدا صلی الله علیه و آله چنین بود.
.  -  .

برچسب‌ها: نماینده مجلس , مهندس سبحانی فر , ریاست اداره راه سبزوار , معاونت فرمانداری سبزوار , امام جمعه روداب , بخشدار روداب , وفای به عهد ,
تاریخ : یکشنبه 6 اردیبهشت 1394
نویسنده : مد یر

برودت هوا در پنجمین روز اردیبهشت ماه در سال جاری خسارات فراوانی به محصولات کشاورزی منطقه وارد نمود.

یکی از بلایای طبیعی که هر ساله موجب وارد آمدن خسارت های فراوانی به قشر زحمت کش کشاورز در روستاها می شود، سرمازدگی محصولات کشاورزی است.
  پنجم اردیبهشت امسال برودت هوا به زیر صفر رسید و بسیاری از باغ‌های روستا با سرمازدگی مواجه شدند. این عامل باعث شد تا بسیاری از میوه ها و محصولات کشاورزی باغات مختلف روستاهای اطراف سرمازده شده و از بین بروند.
براین اساس پس از موج سرما در هفته نخست اردیبهشت ماه باغ‌های منطقه گاها تا 100درصد خسارت دیدند.
گزارش های تایید شده  حاکی است که باغ‌های  انگور، آلو، بادام و گردو دارای بیشترین خسارت وارده را دیده اند
برخی باغ‌های شمال روستا تا ۱۰۰ درصد نیز خسارت دیده‌اند که این رقم در باغ‌های ایستاده به ۲۰ تا ۵۰ درصد می‌رسد.

لزوم فرهنگ‌سازی کشاورزان در بیمه باغات و محصولات کشاورزی بسیار ضروری است و با اعتمادسازی سازمان‌های متولی بیمه در راستای حمایت از کشاورزان می‌توان فشار مالی ناشی از خسارت‌های وارده از بلایایی چون سرمازدگی، سیل و بارش تگرگ به باغات و محصولات کشاورزی کشاورزان را به حداقل ممکن رساند.
بیمه محصولات کشاورزی به عنوان یکی از راهکارهای نوین برای مقابله با خطرات فعالیتهای کشاورزی و در نتیجه کاهش نوسانات درآمدی کشاورزان مورد توجه و تاکید قرار گرفته است.
در ایران پس از تصویب قانون بیمه محصولات کشاورزی درسال۱۳۶۳، صندوق بیمه محصولات کشاورزی با هدف بیمه انواع محصولات کشاورزی و دامی، به عنوان وسیله ای برای دستیابی به هدفها و سیاست های بخش کشاورزی، در بانک کشاورزی تشکیل و شروع به فعالیت کرده است.
این در حالی است که منظور حمایت و مشارکت کشاورزان در جبران زیان های ناشی از خطرات تهدید کننده و سوانح طبیعی و حوادث قهری، به عنوان وسیله ای برای نیل به هدفها و سیاست های خودکفایی در تولیدات کشاورزی، صندوق بیمه محصولات کشاورزی با استقلال مالی و شخصیت حقوقی طبق مقررات شرکت های دولتی با سرمایه اولیه یک میلیارد ریال در بانک کشاورزی تاسیس شد.
وظایف صندوق بیمه، تامین پوشش حمایتی برای انواع محصولات کشاورزی، دام، طیور، زنبورعسل، کرم ابریشم، آبزیان پرورشی، طرح های جنگل کاری، مرتع داری و آبخیزداری در مقابل خسارت های ناشی از سوانح طبیعی و حوادث قهری نظیر تگرگ ، طوفان، خشکسالی، زلزله، سیل، سرمازدگی و یخبندان، آتش سوزی، صاعقه، آفات و امراض نباتی عمومی و قرنطینه ای و امراض واگیر حیوانی عمومی و قرنطینه ای به عنوان وسیله ای برای نیل به اهداف و سیاست های بخش کشاورزی است.

.  -  .

برچسب‌ها: سرمازدگی , کشاورزی , روداب , سبزوار , برگو ,
تاریخ : یکشنبه 6 اردیبهشت 1394
نویسنده : مد یر


دهکده اقتصاد مقاومتی و 24 طرح اقتصاد مقاومتی پنجشنبه شب در آیینی با حضور مسوول سازمان بسیج سازندگی کشور در بخش روداب سبزوار افتتاح شد.

مدیر دفتر بسیج دانشجویی سبزوار در این زمینه به ایرنا گفت: این طرح ها در قالب تولیدات اقتصاد مقاومتی با همکاری بسیج دانشجویی استان خراسان رضوی در روستاهای محروم این بخش اجرا شده است.

محمد ابراهیم قارزی افزود: طرح های مزبور شامل یک واحد دامی، چهار واحد پرورش شتر مرغ، دو واحد پرورش بلدرچین، دو واحد پرورش کبک، یک واحد پرورش بوقلمون و یک واحد پرورش مرغ بومی می باشند که در روستاهای آریان، محمد آباد، چاه تلخ، گراب، شند، کلاوی، چاه شند و چاه ستاره بخش روداب سبزوار با وامهای اقتصاد مقاومتی و حمایت سپاه امام رضا (ع) خراسان رضوی اجرا شده اند.

وی راه اندازی یک خانه بهداشت، یک کارگاه بلوک زنی، سه کارگاه قالب بافی و چهار گلخانه و واحد تولید علوفه را از دیگر طرحهای اجرا شده در این روستاها ذکر کرد.

وی گفت: اولین دهکده اقتصادی استان خراسان رضوی در روستای آریان بخش روداب سبزوار نیز راه اندازی شد که در تولید و ایجاد اشتغال ساکنان این منطقه محروم تاثیر فراوان خواهد داشت.

وی اظهار کرد: این مجموعه دارای یک مدیریت متمرکز می باشد که هفت روستای منطقه زیر پوشش آن قرار گرفته و طرح های اقتصاد مقاومتی در این محدوده اجرا می شود.

وی افزود: بخش روداب سبزوار با مساحت حدود پنج هزار کیلومتر مربع یکی از بزرگترین و محروم ترین بخش های کشور است که با استقرار این دهکده اعتبارات ویژه ای در قالب تسهیلات اشتغالزایی به این منطقه پرداخت شده و زمینه اشتغال برای مردم این بخش فراهم می شود.

sabzevarma
.  -  .

آخرین مطالب
   
داغ کن - کلوب دات کام