تبلیغات
سبزوار - دهیاری روستای برگو - مطالب آبان 1393
با شعار نمی‌توان از مهاجرت روستائیان جلوگیری کرد
تاریخ : یکشنبه 25 آبان 1393
نویسنده : مد یر
مهمترین پل ارتباطی و تردد بین شهر و روستا راههای روستایی میباشد که در شهرستان سبزوار راه خاکی زیادی تردد را ممکن میسازد .
متاسفانه اداره راه سبزوار بدلیل انکه خودشان ان را کمبود ماشین الات می نامند کمتر به وضعیت جاده های روستایی توجه میکند .
به گفته مسولین اداره راه سبزوار حدود 1750 کیلومتر راههای مواصلاتی شهرستان سبزوار باید توسط این عزیزان پوشش دهی شوند که ان هم تنها با یکدستگاه گریدر ..
حال با یک بارندگی کل راههای روستایی نیاز به تیغ زدن پیدا میکند به طور مثال از سال گذشته بنده درخواست تیغ زدن جاده روستای برگو  و بلوچخانه را به اداره راه و ترابری و بخشداری روداب ارجاع داده ام ولی با گذشت نزدیک به یکسال هنوز نوبت به جاده روستای ما نرسیده است


چند سوال از مسولین :
با توجه به اینکه با یکدستگاه گریدر نمیتوان مشکلات راههای روستایی را برطرف نمود چرا تعداد بیشتری از این نوع ماشین الات تهیه نمیشود ؟

ایا خدمت رسانی به این نحو درست است ؟
ایا با شعار میتوان گفت ما خدمت میکنیم ولی در عمل هیچ خدمتی از این اقایان دیده نمیشود ؟
ایا بدلیل جمعیت کم بعضی از روستاها باید هیچ خدماتی برای این مناطق درنظر گرفته نشود تا این روستاها خالی از سکنه شود ؟
ایا به  روستاهایی که مسولین این روستاها در راس کار هستند هم همین گونه خدمات داده میشود ؟
.  -  .

تاریخ : یکشنبه 25 آبان 1393
نویسنده : مد یر

جمعیت عشایری دو درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می دهند اما همین آمار تولید کننده 20 درصد گوشت قرمز مصرفی در سطح کشور هستند و به این لحاظ یک وزنه مهم تولید گوشت به شمار می آیند.
علیرغم خدمات بسیار ارزنده ای که مردم عشایر انجام می دهند متاسفانه از حداقل امکانات رفاهی برخوردار هستند "عبدالله بخشی زایی" یکی از عشایران بخش روداب سبزوار گفت: خشکسالی های بوجود آمده سبب ضرر و زیان زیادی به جامعه عشایری شده است بخش قابل توجهی از مردم عشایر به لحاظ عدم تامین مایحتاج زندگی و همچنین تامین علوفه مورد نیاز دام ها اقدام به فروش کرده و از روستاهای عشایر نشین به داخل شهر مهاجرت کرده اند.
وی با اشاره به مسافت طولانی این منطقه با سبزوار گفت: عشایران مجبور هستند برای فروش محصولات و تولیدات دامی خود مسافت 150 کیلومتری را تا شهرستان طی کنیم هزینه هر رفت و آمد به سبزوار 140 هزار تومان است یک دامدار در هفته سه بار باید برای خرید علوفه و فروش محصول این مسیر را طی کند مگر ما چقدر درامد داریم که در هفته باید حدود 500 هزار تومان کرایه پرداخت کنیم.

ادامه مطلب را مطالعه کنید. 


فریدون امامی نیز در ادامه به نامساعد بودن راه های عشایری و روستایی در بخش روداب اشاره و اظهار کرد: متاسفانه ان طور که باید به راه های این مسیر توجه نمی شود در طول سال دو بار عملیات تیغ زنی در راه ها انجام می شود اما بازهم شرایط راه برای تردد وسایل نقلیه نامناسب است.
با گذشت 9 سال هنوز خانه بهداشت بدون تجهیزات است
وی ادامه داد: برای خدمات بهداشتی روستانشینان عشایر در بخش روداب مجتمعی به عنوان خانه بهداشت در 9 سال گذشته ساخته شده اما هنوز این محل بدون تجهیزات است پزشکی که در این منطقه خدمات درمانی می دهد عملکرد بسیار ضعیفی دارد با اینکه روستاها در چند کیلومتری هم قرار دارند اما در هر یک از روستاها کمتر از 20 دقیقه خدمات می دهند و حتی در برخی از روستاها که مسافت طولانی است و اکثر عشایران کهنسالان هستند خدماتی ندارد.
علی چاه تلخی نیز از کمبود فضای آموزشی در این بخش ابراز گلایه کرد و گفت: به لحاظ اندک بودن دانش اموزان در روستاهای این بخش مجتمع آموزشی در روستاهای اریان احداث شده که همه دانش آموزان در ان تجمیع و اموزش می بینند متاسفانه دانش اموزان عشایر به علت اینکه کمک حال خانواده خود هستند نمی توانند در خوابگاه ها به طور دائم استقرار داشته باشند.
حدود 50 روز است که از شروع مدارس گذشته است اما هنوز تعدادی از دانش اموزان راهنمایی که از عشایران هستند نتوانسته اند وارد مدرسه شوند چون باید در رفت و آمد باشند. 
عشایر ده برابر مصرف خود تولید دارند، دولت باید از عشایر حمایت کند.

منبع:روداب نیوز

.  -  .

تاریخ : جمعه 16 آبان 1393
نویسنده : مد یر

همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی دهیاری برگو در یک حرکت فرهنگی اقدام به برگزاری مسابقه بزرگ بلبلان حسینی نمود . در این مسابقه دختران و پسران زیر 12 سال اشعار و مطلب خود را پیرامون نهضت عاشورا - محرم و یا امام حسین(ع) ارائه دادند و در پایان به 13 اثر برتر جوایزی تعلق گرفت .
شایان ذکر است کانون فرهنگی روستا نیز جایزه 4 نفر از برگزیدگان را بر عهده گرفتند که جا دارد از مدیریت کانون تقدیر و تشکر نماییم.
همزمان با این مراسم از دو نفر از نوجوانان که در طول سال در کارهای مختلف روستا فعالیت داشتند با اهدای جوایزی از سوی دهیاری تقدیر و تشکر بعمل امد


بدلیل فعالیت و همکاری در کار ساخت حسینیه بصورت خودجوش و همچنین رعایت ادب و احترام به دیگرانایشان در تمامی اوقات که در روستا به سر میبرد اذان و قران را سر وقت در مسجد میخواند و همچنین مکبر روستا نیز هست و در کارهای نظافت مسجد روستا و همچنین دیگر کارها همکاری دارند..  -  .

تاریخ : پنجشنبه 15 آبان 1393
نویسنده : مد یر
«برگو» تفرجگاهی در دل کویر
خراسان رضوی - مورخ پنج‌شنبه 1393/08/15 شماره انتشار 18826
نویسنده: برزویی

روستای برگو واقع دردهستان خواشد از توابع بخش روداب در فاصله حدود 60 کیلومتری شهرستان سبزوار واقع شده است.

این روستا از قدمت زیادی برخوردار است و در قدیم نام روستا"برکوه"بوده است. این نام گذاری به دلیل واقع شدن روستا نزدیک کوه ها بوده و به تدریج این نام به برگو تغییر یافته است .

جمعیت این روستا 50 خانوار است که در فصل تابستان به بالای 70 خانوار افزایش پیدا می کند شغل اصلی مردمان برگو باغ داری، کشاورزی و دامداری است.

این روستا آب و هوای بسیار خوبی در فصل بهار و تابستان دارد و شکوفه های درختان بادام و گردو در فصل بهار جلوه زیبایی به این روستا داده که تفرجگاه خوبی برای مردمان دشت روداب است که برای فراراز گرمای کویر به این مکان زیبا و سرسبز پناه ببرند.برای تهیه گزارش به این روستا سفر کردیم تا بیشتر با آداب ورسوم و مشکلات مردم خونگرم روستای برگو آشنا شویم. یکی از مراسم زیبای این روستا گردو ریزی است.عضو شورای اسلامی درخصوص مراسم گردو ریزی که یکی ازآیین های خاص و ویژه برگوست گفت:از ۵۰ سال قبل تا کنون آخرین جمعه یا یک جمعه مانده به آخر تابستان با اعلام کدخدا و اکنون دهیاری ،با حضور مردم روستا وبرگویی هایی که در نقاط مختلف کشور پراکنده شده اند روز گردو ریزی برگو شروع می شود به نحوی که تمام گردوی روستا فقط در این روز جمع آوری می شود و هر کس خارج از این روز اقدام به گردو ریزی کند بایستی مبلغ صد هزار تومان جریمه به دهیاری پرداخت کند مگر در موارد خاص و با مجوز از دهیاری یا شورای اسلامی روستا که این رسم به دلیل عمر زیاد درختان است به نحوی که بعضی از آن ها حدود ۳۰۰ سال عمر دارند و برخی درختان بیش از 50 مالک دارد و در کل روستا نزدیک به یک هزار درخت گردو وجود دارد که بیش از نیمی از درختان بیش از 10 مالک دارند ،بنابراین گردوی جمع شده هر درخت در پایان بین مالکین تقسیم و هر کس سهم خود را برداشت می کند .احمدهاتفی پایین بودن سطح درآمد مردم را مهم ترین مشکل مردم روستا دانسته و افزود:به دلیل کمبود آب و خشکسالی، باغ ها درحال خشک شدن هستند و به دلیل شیوه های قدیمی آبیاری از همان اندک آب هم استفاده درست نمی شود وکشاورزی ،باغداری و دامداری دیگر درآمد ی ندارد به همین علت جوانان روستا دیگر رغبتی به اشتغال و ماندگاری در روستا ندارند. یکی از اهالی روستا در خصوص مشکلات روستا به خبرنگار ما گفت:آب شرب یکی از مشکلات و دغدغه مردم روستای ماست وآبی که از بالای کوه می آید بیشتر آن تبخیر می شود و اگر همین آب کم با لوله به دشت پایین روستا انتقال یابد این دشت وسیع را دوباره احیا خواهیم کرد.

روزنامه ی امروز صبح خراسان

ابراهیم حسنی افزود :تلفن همراه نیز در روستای ما آنتن دهی ندارد و ما دراین روستا فقط از 8کانال تلویزیون بهره مندیم و از برنامه های رادیو نیز نمی توانیم استفاده کنیم.

وی از جمله غذاهای بومی منطقه را"کف بیخی"دانسته و در خصوص نحوه درست کردن آن گفت: این غذابیشتر در شب های بلند زمستان پخته ودردید و بازدیدهای شبانه میل می شود و از کف یک نوع گیاه کوهی منطقه به نام "بیخ "به دست می آید به این صورت که ریشه های این گیاه را ۳ بار می جوشانندبرای بار اول و دوم آب آن را دور می ریزند برای بار سوم آب آن را در ظرف بزرگی که بهتر است سفالی باشد می ریزندو بعد آب را با دسته چوب گز هم می زنند این هم زدن تا زمانی که کف سفت شود ادامه دارد ووقتی سفتی به حدی رسید که کف از چوب جدا نشد آن گاه مقدارى شیره انگور یامقداری شکر را به تدریج به آن اضافه کرده و زدن کف را ادامه می دهند تا خوب مخلوط شود و در آخر کف را در ظرف هایی می کشند و آن را با مغز گردو و بادام و...تزیین می کنند، و از میهمان ها پذیرایی می کنند.

دهیار روستا نیز «برگو» را جنگلی در دل کویر دانست و گفت:علاوه بر طبیعت زیبای روستا وجود آرامگاه شاهزاده ابوالقاسم از برادران امام رضا (ع) در شمال روستای برگو واقع در بالای کوه کومش از دیگرجاذبه ها و افتخار برگویی هاست که نزدیک ترین و بهترین مسیر برای زیارت این امامزاده روستای برگوست چرا که بیشتر مسیر تا پای کوه مسیر تردد خودرو و موتور مهیاست و از آن مهمتر دشت زیبا و باصفای روستاست که محلی برای استراحت مسافرین و زائران است وهمه ساله تورهای مختلف از طریق روستا به این زیارتگاه می روند و با استقبال مردمان برگو نیز مواجه می شوند .

علی ترشیزی در خصوص مشکلات عمده برگو اظهار کرد: عمده مشکل ماخرابی بیش از حد و خاکی بودن جاده ارتباطی روستاست به طوری که در زمستان اکثر اوقات تردد غیر ممکن می شود. وی نبود آب شرب سالم و مناسب را دیگر مشکل روستا دانست وافزود: باز بودن مسیر جریان آب و ریزش ۲ قنات در روستا و گرفتگی کانال ها باعث آلوده وغیر بهداشتی شدن آب روستا شده است و البته علاوه بر این دو مشکل عدم پوشش دهی نامناسب تلفن همراه و فرسوده بودن بیش از حد آرامستان شهدای روستا از دیگر کمبود های روستاست.

دهیار روستا در خصوص رسم عروسی این روستا نیز گفت: رسم عروسی در روستای برگو حداقل یک شب و یک روز است که در آن اهالی روستا داماد را تا در حمام همراهی می کنند و در حمام نیز توسط چند نفر از جوانان حسابی شست وشو می شود و حنایی که توسط مادر داماد تهیه شده به کف دست داماد و کف دست خودشان می مالند و به جای پول یک مشت گندم به عنوان برکت زندگی مشترک آن ها بر سر داماد می ریزند. بخشدار روداب در خصوص مشکلات «برگو» گفت: عمده مشکل این روستا نداشتن آب شرب و جاده مناسب است که مطالعات برای تامین آب شرب آن از محل مجتمع ظفر انجام شده و براساس این مطالعات باید روستاهای مسیر منتهی به برگو آب رسانی شود تانوبت به برگو برسد که تا کنون در همین راستا نزدیک به 15روستا آب رسانی انجام شده وادامه پروژه بسته به میزان اعتبارات اختصاص یافته، دارد که در صورت تخصیص اعتبار آب رسانی همین امسال انجام می شود.

وی در خصوص راه ارتباطی روستا اظهار داشت: با توجه به محدودیت اعتبارات و کم جمعیت بودن 5یا 6 روستای مسیر روستای برگو مطمئنا در توزیع اعتبارات و اولویت ها شاخص جمعیت ملاک است البته با این وجود پروژه از سمت روستای بهارستان به طول 4 کیلومتر زیر سازی شده که با توافق صورت گرفته با اداره راه و شهرسازی آسفالت مسیر انجام خواهد شد.نماینده عالی دولت در روداب توجه به مدیریت آب و تقویت سفره های زیر زمینی را یک ضرورت دانست و ادامه داد:با توجه به این که معیشت مردم منطقه وابسته به باغ داری و کشاورزی است بدلیل سرمازدگی وخشکسالی معیشت آن ها آسیب پذیر شده وباعث مهاجرت جوانان شده است، در نتیجه تقویت سفره های زیر زمینی واستفاده از آب چشمه و قنات ها یک ضرورت است که در این زمینه طرح توجیهی احداث بند خاکی در روستای برگو تهیه و به بسیج سازندگی استان ارسال شده که در صورت تامین اعتبار انجام خواهد شد.

ادرس مطلب
.  -  .

تاریخ : چهارشنبه 14 آبان 1393
نویسنده : مد یر
دهیاری برگو از محل اعتبارات موجود این دهیاری تعدادی سطل زباله در راستای خدمت رسانی به مردم روستا خریداری و نصب نمود .
با این حال امید است که دیگر در هیچ کجای روستا و باغات  زباله ای ریخته نشود .
این سطل های زباله با فاصله های معین در کوچه اصلی روستا قرار داده شد ه است.
در حال حاضر هفته ای یکبار این زباله ها توسط کامیون حمل زباله از روستا خارج می گردد..  -  .

تاریخ : دوشنبه 5 آبان 1393
نویسنده : مد یر
مهندس مهدی عباسی با تلاش و کوشش خود توانست پروانه اشتغال به کار مهندسی را دریافت کند .ضمن تبریک به این عزیز، تصویر این گواهینامه جهت درج در سایت دهیاری از ایشان دریافت گردید .
دوستان و همولایتی ها از امروز میتوانند در کارهای ساخت و سازخود از ایشان کمک بگیرند .
.  -  .

تاریخ : شنبه 3 آبان 1393
نویسنده : مد یر
نکته:
بدلیل اینکه فیلم با گوشی ظبط شده از کیفیت بالایی برخوردار نیست

[http://www.aparat.com/v/U7Jic]


یا برای دانلود فیلماینجا کلیک کنید
.  -  .

آخرین مطالب
   
داغ کن - کلوب دات کام