تبلیغات
سبزوار - دهیاری روستای برگو - مطالب شهریور 1393
با شعار نمی‌توان از مهاجرت روستائیان جلوگیری کرد
تاریخ : دوشنبه 31 شهریور 1393
نویسنده : مد یر


با پیگیری های دهیاری برگو و همکاری مسول مجتمع اموزشی شهید چراغچی و همچنین مسول مدارس ابتدایی اموزش و پرورش سبزوار مدرسه برگو امسال هم دایر ماند و اینکه دانش اموز برگویی می تواند امسال هم ادامه تحصیل دهد جای خوشحالی دارد .

پیش از این با تصمیم اموزش و پرورش  قرار بود دانش اموز برگویی که یک دختر خانم بود در روستایی دیگر که تمام دانش اموزان ان پسر بودند ادامه تحصیل بدهد پس از انکه خانواده این دانش اموز مخالفت خود را جهت ادامه تحصیل فرزندشان را به دهیاری گزارش دادند  با پیگیری های دهیاری و همکاری مسولین بحمدالله مشکل تحصیل این دختر خانم مرتفع گردید ..  -  .

تاریخ : یکشنبه 30 شهریور 1393
نویسنده : مد یر

پس از پیگیری  های اعضای محترم شورای اسلامی و دهیاری روستا پروژه تعویض کابلهای معیوب تلفن ثابت روستای برگو به جهت مرتفع شدن مشکلات قطعی تلفن ثابت روستا از فاصله بین برگو و بلوچخانه با تلاش 6 ساعته چندین متخصص انجام گردید.
 پس از چندین بار مراجعه حضوری دهیار و مکاتبات با مسولین مخابرات سبزوار بالاخره کارشناسانان اداره مخابرات شهرستان و استان خراسان رضوی و پیمانکار مربوطه پس از برگزاری چند جلسه  در خصوص اجرای طرح مذکور  ضمن حضور در محل و تشخیص عیب مشکل تلفن روستای برگو مرتفع گردید
جا دارد از همکاری مدیریت مخابرات شهرستان سبزوار با توجه به پیگیری های ممتد، تقدیر و تشکر بعمل اوریم ..  -  .

تاریخ : یکشنبه 30 شهریور 1393
نویسنده : مد یر

با توجه به فرارسیدن هفته دفاع مقدس و در راستای ارج نهادن به مقام والای شهدا ، دهیاری برگو با نصب 16 عدد پلاکارت حاوی عکس شهدای روستا  و مطالبی در خصوص شهدا در مسیر ورودی به روستا به استقبال هفته دفاع مقدس رفته و با نصب یک بنر در داخل روستا حال و هوای روستا را تغییر داده است .

شایان ذکر است در نصب این پلاکارت ها و بنرها جوانان و بخصوص رزمندگان و همرزمان این شهدا بصورت خودجوش با دهیاری همکاری نمودند ..  -  .

تاریخ : شنبه 29 شهریور 1393
نویسنده : مد یر
گردو ریزی برگویی ها روز پنج شنبه و جمعه صورت گرفت و تصاویری از گردو ریزی روستا گرفته شد که بدلیل اینکه دوربین و عکس ها در حال حاضر در دسترس نیست در اسرع وقت که تصاویر از تهران برسد در این صفحه به نمایش درخواهد امد .

گردوریزی امسال خوشبختانه با خاطرات خوب و خوش به پایان رسید و برخلاف سالهای گذشته کسی هم دچار حادثه بر اثر سقوط از درختان نشد .

شیطنت یک نفر و شوخی نابجا ساعتی نظم روستا را بهم ریخت که با پیگیری های دهیاری ختم به خیر شد .
صبح جمعه جای پارک خودرو در هیچ کجای برگو وجود نداشت و عده ای از رانندگان در حوالی زمین ورزشی روستا خودروهای خود را پارک کردند .
دهیاری برگو از صبح روز جمعه چندین بار کل مسیر روستا و دشت را گشت زنی نمودند و در این زمینه با چند نفر متخلف نیز تذکر داده شد و در یک مورد نیز برخورد صورت گرفت .
دهیاری بدلیل شلوغ بودن روستا در شب جمعه تقریبا از تمام نقاط روستا بازدید نمود و این کار با حمایت مردم و همکاری انان همراه بود و شب جمعه در مسجد روستا تذکراتی به اهالی و میهمان داده شد .
با درخواست دهیاری از اهالی جهت استقبال از میهمانان روز دو شنبه گذشته  با همکاری اهالی روستا کلیه سنگریزه های داخل کوچه ها جمع اوری شد و داخل کوچه ها کاملا تمیز و مرتب شده بود که این عمل نیز چهره زیبایی از روستا بوجود اورده بود .

.  -  .

تاریخ : چهارشنبه 19 شهریور 1393
نویسنده : مد یر
اخرین جمعه تابستان روز گردو ریزی برگویی هاست "

براساس قانون محلی روستای برگو گردو ریزی برگویی ها همه ساله جمعه اخر تابستان می باشد .
بدین ترتیب روز پنج شنبه 27 /06 /1393 برداشت گردو از درختان شخصی ازاد میباشد
و روز جمعه 28 / 06/ 1393 برداشت گردو از درختان شراکتی ازاد  می باشد.


امسال پیش بینی میشود در روز جمعه اخر تابستان صدها نفر از دیگر نقاط جهت برداشت گردو یا دیدن این رویداد به برگو بیایند .
.  -  .

تاریخ : سه شنبه 18 شهریور 1393
نویسنده : مد یر

با توجه به سولات مکرر مردم منطقه و بخش روداب و عدم اگاهی کافی از کارهای در دست انجام و پروژه های انجام شده تعدادی از سوالات این عزیزان گرد اوری شده و جهت دریافت پاسخ از بخشدار محترم روداب به ایشان تحویل داده شد .
امید بر انکه این پاسخ ها شفاف و قانع کننده و بدون هر گونه اما و اگر باشد .
سوالات و پاسخ انها تا چند روز اینده در همین پایگاه و دیگر پایگاههای خبری سبزوار به نمایش در خواهد امد.  -  .

تاریخ : دوشنبه 10 شهریور 1393
نویسنده : مد یر

روستای دشتی آریان در نزدیکی کوه زیبای قلعه دختر
---------------------------------------------------------------------

روستای ییلاقی و زیبای برگو قطب دیگر تولید بادام درختی در کنار اهداف روستا گردی
-----------------------------------------------------------------------------

دورنمایی از روستای کوهستانی گرمک
---------------------------------------------------------------------

روستای کوهستانی گرزگ

-------------------------------------------------------------------

دورنمایی از روستای ییلاقی خوشمردان

-------------------------------------------------

روستای میان کوهی سریش

--------------------------------------

روستای پای کوهی بهارستان

--------------------------------------------

روستای دشتی - کوهپایه ای درقدم

-------------------------------------------

  نمایی از روستای استاج
.  -  .

تاریخ : دوشنبه 10 شهریور 1393
نویسنده : مد یر

مهاجرت از روستاها - ممسنی

متاسفانه این روزها شاهد ازدیاد مهاجرت مردم از روستاها به شهرها هستیم. و بنوعی مسابقه ای بین مردم روستاها برای سكونت در شهرها ایجاد شده است ، در این مسابقه معمولا جوانها گوی سبقت را از افراد مسن ربوده اند و با سرعت بیشتری خود را به شهرها می رسانند ، مسابقه ای كه می تواند منجر به پیر شدن جمعیت روستاها و تخریب آنها بینجامد.

حتی مشاهده می كنیم كه خانه های روستائی بیشتر به ویلاها و خانه باغهایی برای تفریحات و گذراندن تعطیلات تبدیل شده و عملا كسی در آنها ساكن نیست.

هرچند بعد از انقلاب با تدابیری سنجیده سعی در آبادانی روستاها شده است و سعی مسئولین بر فراهم كردن امكانات رفاهی برای روستانشینان بوده  و هست اما  خشكسالیهای شدید چند سال اخیر  كه روی درآمد روستائیان تاثیر بسزائی داشت و حتی موجب شد بیشتر روستائیان مجبور به فروش قسمتی از دامهای خود برای هزینه معاش و تامین علوفه بقیه دامها گردند روند مهاجرت به شهرها را تشدید نمود .

اما براستی چرا باید آنقدر زمینه اشتغال و درآمد زائی  در روستاهای ما ضعیف باشد كه با آمدن خشكسالی مردم تصمیم به مهاجرت از روستاها بگیرند ؟!

آیا وقت آن نرسیده است كه با ایجاد كارگاههای كوچك صنعتی با هزینه هایی نه چندان زیاد فكری برای اشتغال جوانان روستاها هم بكنیم ؟!

آیا وقت آن نرسیده است كه از شعار زدگی خارج شویم و بدانیم كه اگر درصدی كوچك از سرمایه گذاری در شهرهای بزرگ را در روستاها بكار گیریم كمكی بزرگ به اشتغالزائی خواهیم كرد ؟!

آیا وقت آن نرسیده است كه مسئولین امر دلایل مهاجرت روستانشینان را بررسی و برای رفع مشكلات و برطرف كردن معضلات جوامع روستائی فكری بردارند ؟!

و آیا ...

البته توسعه روستاها باعث می شود تا مهاجرت به شهرها نیز کاهش یابد.  آنچه که مسئولین ، رسانه ها و اذهان عمومی از آن می نالند مهاجرت بی رویه  به شهرهاست که مشکلات زیادی را به وجود آورده است و هشدارهایی داده می شود که اگر جلوی این مهاجرت گرفته نشود در سالهای آینده جمعیت روستایی به شدت کاهش خواهد یافت.  اما باید گفت که راه حل جلوگیری از مهاجرت ایجاد زیرساخت ها و امکانات در روستاها است.

 مسئولین ذی ربط مطمئن باشند كه هزینه كردن برای روستاها نوعی سرمایه گذاری برای آینده است ، سرمایه گذاری برای نسلی امیدوار به بازار كار و كمك به ایجاد شغل ، سرمایه گذاری برای زنده نگه داشتن محیط پاك و باصفای روستاها و حفظ بافت جمعیتی روستاها  و جلوگیری از مهاجرت روستانشینان و حتی برگشت كسانی كه قبلا به شهرها مهاجرت كرده اند .

از نظر زیر ساختی بسیاری از روستاها با نبود اشتغال پایدار مواجه هستند و بیشتر مهاجرت ها به همین دلیل است. در صورت اشتغال زایی  و تامین شرایط کسب و کار در روستاها و دهستان ها مطمئنا زندگی در روستاها آسان تر و مهاجرت کمتر خواهد شد.

یادمان نرود که بیشترین قشری که از روستاها مهاجرت می کنند نسل جوان است ،  که  می توان با توسعه روستاها و ایجاد فضای اشتغال  میزان ماندگاری جوانان را افزایش داد. البته در کنار ایجاد اشتغال باید به مسائل فرهنگی و ورزشی نیز توجه شود تا انگیزه برای ماندن در روستا افزایش یابد.

در ایجاد این توسعه ی پایدار نباید نقش دهیاران و شوراها را فراموش کرد در صورتی که آنها عملکرد مناسبی داشته باشند می توانند در توسعه روستا موثر باشند. برای مثال دهیاران می توانند با تشویق مردم به مشارکت و استفاده از توانمندی مردم ،  پروژه های عمرانی را پیش ببرند.

در سالهای اخیر شوراهای اسلامی و دهیاری ها به عنوان مدیریت جدید روستاها تعریف شده که به عنوان نهادهای مردمی و محلی که مدیریت روستاها را بر عهده دارند می توانند با سیاست گذاری، مدیریت و اجرای برنامه های مختلف آموزشی، توسعه زیرساخت های لازم، کمک به جذب منابع مالی و اموری از این دست در توسعه روستاها نقشی اساسی ایفا کنند.

به امید روزهایی سراسر آبادانی و نشاط برای روستاهای زیبای كشور عزیزمان ایران 

و به امید آبادانی بیش از پیش روستای زیبای تندك با همت مردم و مسئولین
.  -  .

تاریخ : شنبه 8 شهریور 1393
نویسنده : مد یر

نبود نظارت کافی بر عملکرد مسولان گاها باعث میشود تا عده ای از این فرصت استفاده کنند و از بیت المال و حقوق مردم بدرستی استفاده ننمایند .
علی کارگر در بازه زمانی یکی از اعضای شورای برگو بود او از بودجه ای میگوید که بجای صرف در عمران و ابادانی روستا بین سه شورا تقسیم شد و صدایی هم از کسی در نیامد .
داستان از اینجا شروع میشود که ظاهرا  7 سال قبل بودجه ای در خصوص کشاورزی به روستای برگو تعلق می گیرد که بدلیل معلق بودن دهیار شوراها میبایست تحویل و انرا در عمران و ابادانی روستا هزینه کنند علی کارگر شورای سوم ان دوره میگوید در خانه بودم که زنگ منزلمان به صدا درامد در را باز کردم رییس شورا و شورای دوم پشت در بودند و نامه ای اوردند که شما هم امضا بزن گواهی دریافت  بودجه نزدیک به 20000000 ریال بود و قرار بود ان دو شورا پول را نزد خودشان نگهداری کنند و این موضوع را با بنده در میان گذاشتند . بنده با پیشنهاد انها مخالفت نمودم و امضا نکردم تا اینکه قبول کردند که این مبلغ بین سه نفر تقسیم شده و به من پول کمتری نسبت به انها تعلق گرفت  هر سه نفر ان را نگهداری نماییم.و اکنون پس از گذشت 7 سال حاضرم پولی را که در دست من است به دهیاری باز گردانم در صورتی که  از بقیه شوراها نیز پول را بگیرید .

شایان ذکر است این موضوع چند ماه قبل توسط دهیاری  در جلسه ای در مسجد  روستای برگو به اطلاع کلیه اهالی رسانیده شد.
حال چند سوال :
1- ایا بهتر نبود این مبلغ در همان سالها خرج میشد شاید میشد با این پول و ان قیمت ها کل  دشت برگو را لوله گذاری نمود ؟
2- بهتر نبود یک حساب مشترک با حق برداشت سه شورا افتتاح میشد و مبلغ انجا نگهداری میشد ؟
3- ایا بهتر نبود که مردم روستا از این موضوع با خبر می شدند ؟
4- حال این مبلغ را به چه صورتی باید پس بدهند با چه تورم و چه قانونی ؟.  -  .

برچسب‌ها: بودجه , اختلاس , روستا , برگو ,
تاریخ : پنجشنبه 6 شهریور 1393
نویسنده : مد یر

در اوج ارامش و اسایش روستا صدای چند شلیک پیاپی، آرامش مردم و  آهوهایی را که با رویای دیدن علفزارهای سبز در آغوش دشت و کوههای اطراف روستا  به سر می برند را به هم می ریزد در حالی که غافل از انند که با پای خود به استقبال مرگ امده اند. در این روزها و بخصوص ایام تعطیل ناگهان در سکوت مبهم روستا صدایی سکوت را می شکند و بدون شک جان حیوانی گرفته میشود .
تاکنون اگر هم شکاری صورت می گرفت هر چند وقت یکبار بود ان هم بصورت مخفی و با رعایت اصول شکار ولی این روزها تعداد افراد مسلح افزایش چشمگیری دارد به نحوی که بصورت تیمی فعالیت دارند . اما همین شکار بی‌رویه و بدون محدودیت که تبعات مختلفی مانند تخریب زیستگاه های جانوری را نیز به همراه خواهد داشت ، طی چند ماه اخیر، چهره منطقه از این لحاظ عوض شده  و تنوع زیستی و تعداد وحوش و پرندگان به شدت کاهش پیدا کرده و حتی بعضی از گونه ها در معرض خطر انقراض قرار دارند و یا از بین خواهند رفت . متأسفانه در سال های اخیر با وجود محدودیت های شکار که قوانین آن از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور تدوین می شود، بدلیل نبود ماموران محیط زیست و شکاربانان در این منطقه ؛محیط کاملا مناسب و مهیا برای ورود شکارچیان غیر مجاز است .
شکار غیرمجاز، شلیک به قلب طبیعت است که برای برخورد با آن باید راهکارهای ویژه ای در نظر گرفته شود , شکار و شکارچی زمانی معنی داشت که عده ای واقعا به قصد تامین معاش خانواده به این کار می پرداختند اما اکنون قوانین کشور باید به صورتی اعمال شود تا جمعیت در حال نابودی گونه های مختلف حیات وحش را دوباره سر و سامان دهد که به این منظور لازم است حداقل تا چند سال شکار ممنوع شود
نخستین ضرری که بعضی شکارچیان غیرحرفه ای در عرصه های طبیعی برجای می گذارند، تخریب زیستگاه های جانوری است؛ چون شکار چهارپا که برای بسیاری از شکارچیان جاذبه زیادی دارد، با تخریب طبیعت نیز همراه است و هنگامی که زیستگاه یک حیوان وحشی از بین می رود، نمی توان انتظار داشت که این گونه به زندگی خود ادامه دهد
یکی از ویژگی های حیوانات ، زادآوری و تکثیر خوب آن هاست و اگر سازمان حفاظت محیط زیست کمی همت کند و برای یک یا 2 سال شکار را ممنوع و به صورت همه جانبه با شکارچیان محلی و غیرمجاز برخورد کند، با اطمینان می‌توان گفت که به دلیل دو قلو و چند قلوزا بودن بسیاری از چهارپایان، جمعیت حیات وحش به چند برابر جمعیت کنونی خود افزایش پیدا می کند
.  -  .

تاریخ : سه شنبه 4 شهریور 1393
نویسنده : مد یر

امروزه هر روستا یا شهری سایت و یا حداقل وبلاگی برای خود ایجاد کرده و به نحوی پای در دنیای مجازی نهاده است . این امدن و رفتن ها تقریبا برای ما عادی شده سایت ها و وبلاگ های روستایی خیلی اسان ایجاد میشود و بدلیل عدم مدیریت و پشتکار خیلی اسان هم تعطیل میشوند .

در این میان بخش روداب هم از این وبلاگ ها و سایت ها کم ندارد . در حدود پنجاه  وبلاگ در زمینه های مختلف مربوط به بخش روداب دیده میشود که نزدیک به 10 پایگاه مربوط به شهر روداب بوده ولی به طور جد میتوان گفت 90 درصد این وبلاگ ها و یا سایت ها نیامده رفته اند. و نمیتوان پایگاهی را به عنوان پایگاه خبری فعال و جامع بخش روداب نام برد
دلایل امدن این وبلاگ هاچه بوده و دلیل رفتنشان در چیست ؟
این سوالیست که مدیران این وبلاگ ها جواب ان را  به خوبی میدانند .
کار کردن در چنین محیط هایی انگیزه و همت زیادی می خواهد هنر این است که از این گستره جغرافیایی خبری منتشر کنیم که در سطح ملی انعکاس پیدا کند .در بین همین دو سه تا وبلاگ تقریبا فعال نیز  "فقر سوژه" آشکار است. حتماً باید اتفاقی بیفتد، یک شخصیت مشهور به بخش سفر کند، یک نماینده و یا امام جمعه  اظهار نظر کند، یک اختلاس‌گر بازداشت شود و... تا سوژه ی برای رسانه‌های محلی ما فراهم شود و به دنبال آن بروند در حالی که اولا سوژه فقط سیاسی نیست و تنها در این حوزه نباید به دنبال جریان سازی گشت، ثانیاً دنبال این نباشیم که اتفاقی بیفتد و دنبال آن راه بیفتیم! پذیرفتنی نیست که بگوییم "سوژه نیست"، سوژه هست، "سوژه یابی" نیست. از آسمان و زمین روداب سوژه می بارد، مردم روستاهای ما مشکلات زیادی دارند که هر کدام می تواند سوژه ای جذاب باشد، کافی است تفکر و تامل کنیم و زمانی را برای مطالعه و تحقیق پیرامون موضوعات اختصاص دهیم. فراموش نکنیم که زیربنای وبلاگ نویسی  و فعالیت در دنیای مجازی بویژه در عصر حاضر "مطالعه و تحقیق" است. با این امید که توجه رسانه‌ها (از جمله وبلاگ بنده حقیر) به ادبیات و محتوای منتشر شده توسط آن‌ها کمی «وسواس» و «دقت» بیشتری یافته و «صحت» فدای «سرعت» نشود و با امید بالاتری که رسانه به هدف و رسالت اصلی خود که «خبر رسانی صحیح و دقیق» است نزدیک بشود،
درست است که بدلیل عدم اگاهی کامل از بعضی از اخبار شاید مشکلاتی در انتشار خبر وچود داشته باشد ولی با توجه به اینکه ما وبلاگ نویسان هیچکدام شاگردی نکرده ایم در بعضی موارد کارمان نقص داشته، یک انتقاد تند میتواند نویسنده را دلسرد کند و همچنین  باید بر این نکته واقف باشیم که هیچ انسانی مصؤن ار خطا نیست. طبیعتا رسانه‌ای که توسط یک یا چند انسان اداره می‌شود هم مصؤن و پاکیزه از خطا نخواهد بود. اما می‌توان خطاها را دید و نشان داد و نسبت به اصلاح آن اقدام کرد.


از دیگر آسیب های رسانه‌های محلی امروز کم بودن تولید و ضعف محتوا در آنهاست. وقتی سایت‌های محلی را نگاه می کنی، همه همچون همدیگر هستیم. بعضی وقت ها بیش از 90 درصد مطالب روزانه سایت‌ها با هم یکی است، خیلی هنر کنیم، تیترهایمان را عوض می کنیم. این طور رسانه داری چه ارزشی دارد؟! آمده ایم که بگوییم "ما هم هستیم"؟! رسانه باید حرف برای گفتن داشته باشد، باید خط و خبر بدهد، رویدادها و وقایع را تحلیل کند و در برابر رخدادها موضع بگیرد.و این موضع گیری نباید توسط مسولین سرکوب شود .


بطور نمونه در بین این پایگاهها میتوان به وب سایت روستای برگو به مدیریت ایوب ترشیزی اشاره کرد که خوب و بموقع بمیدان  امد - درست و فعال ادامه داد حتی در سطح شهرستان هم وبلاگی راه اندازی نمود که امار بازدی بالایی داشت  ولی به یکباره دیگر بروز نشد .
نقد تند و عدم حمایت مسولین بخش و عدم تشویق پایگاههای خبری فعال بخش نویسنده را در خصوص انتشار خبر و ادامه کار بی انگیزه و دلسرد میکند .
میشود با انتقاد سازنده و حمایت به موقع ، روز به روز انگیزه کار و تلاش را در خبرنگاران بالا برد و سکوی پرتابی برای این بخش بوجود اورد . باید از تجربه چندین سالانه نویسندگان و هنرمندان بخش استفاده نمود تا به این مهم دست پیدا کنیم.
.  -  .

تاریخ : دوشنبه 3 شهریور 1393
نویسنده : مد یر
با توجه به اینکه چند روز بیشتر به کلنگ زنی مکان پایگاه اورژانس نمانده اما هنوز مکان دقیق این پایگاه مشخص و اعلام نشده است .

طبق اخبار واصله شانس بنقن بسیار بیشتر از درقدم میباشد .


طبق هماهنگی شوراهای محترم بخش روداب و دهستان خواشد با بخشدار و طبق درخواست این شوراها از بخشدار در خصوص استقرار این پایگاه در کنار جاده اصلی بنقن بخشداری نیز اعلام نموده در صورتی که شوراها و دهیار بنقن در خصوص تهیه اب و برق این پایگاه تعهد دهند مشکلی برای استقرار این پایگاه در ابتدای جاده بنقن نخواهد بود .
شایان ذکر است نظر کلیه شوراها و دهیاران دهستان خواشد بر استقرار این پایگاه در ابتدای جاده بنقن بوده است.
از سوی دیگر در تماسی  جناب اقای ابراهیمی کارشناس اورژانس سبزوار نیز مشکلی در خصوص مکان مورد نظر ندارد ..  -  .

تاریخ : دوشنبه 3 شهریور 1393
نویسنده : مد یر

مدتی است که دهیاری برگو با همکاری شرکت تعاونی دهیاران روداب اقدام به جمع اوری زباله های روستا نموده و تقریبا نزدیک به شش ماه است که زباله ها به طور منظم از روستا جمع اوری و خارج می گردند .
در راستای نظافت و پاکیزگی بیشتر محیط روستا و خدمات به روستاییان تعدادی سطل زباله توسط دهیاری و از محل اعتبارات این نهاد سفارش داده شده است که به زودی در معابر روستا با فاصله های معین نصب خواهد شد .
با نصب این سبدها از پراکندگی زباله ها در تمام نقاط روستا جلوگیری بعمل خواهد امد و زباله ها توسط حیوانات و یا با وزش باد در داخل کوچه ها ریخته نمیشود .
تاکنون دهیاری برگو در خصوص جمع اوری زباله ها از مردم هزینه ای دریافت نکرده است ..  -  .

تاریخ : یکشنبه 2 شهریور 1393
نویسنده : مد یر


اختلاف شدید در تعیین مکان اورژانس کار را به بکش بکش رسانیده و این روزها نامه پشت نامه به ادارات مختلف روانه میشود .البته تجربه ثابت کرده تنها نکته مهم و حرف اخر نظر بخشدار خواهد بود چرا که هر چقدر هم نامه روی نامه انبار شود با یک تماس تلفنی  نماینده عالی دولت پاسخ تمام نامه ها داده میشود و این مشکل اینجاست که خود بخشدار هم موضع دقیق و قاطع خود را در این خصوص اعلام نمیکند .
چرا که تا قبل از همایش دهیاران قرار بود اورژانس در درقدم مستقر شود و یک ساعت پس از اتمام همایش و پس از نشست شوراهای بخش با بخشدار خبر از نامه ای امد که شوراهای بخش با هماهنگی بخشدار درخواست انتقالی اورژانس به ابتدای جاده بنقن می دهد .ابراهیمی مسول اورژانس سبزوار هم در سر در گمی قرار دارد چرا که تعداد نامه های جورواجور ایشان را هم در بلاتکلیفی قرر داده است و به گفته ایشان نظر قطعی تاکنون از سوی بخشداری به ایشان اعلام نشده است.
به هر حال بهتر است مسولین مربوطه با بررسی دقیق و کارشناسی مکان های مورد نظر نسبت به تعیین بهترین مکان اقدام نمایند
.  -  .

برچسب‌ها: روداب سبزوار , درقدم , بنقن , پایگاه اورژانس ,
تاریخ : شنبه 1 شهریور 1393
نویسنده : مد یر
بخشدار روداب مطرح کرد :

بخش روداب شهرستان سبزوار از قدیم ایام یکی از مهمترین قطب‌های دامپروری شهرستان سبزوار و همچنین  استان خراسان رضوی بوده است؛ وجود چندین هزار راس دام سبک و هزاران راس دام سنگین سبب شده تا طی سالیان اخیر بخش قابل توجهی از گوشت شهرستان سبزوار و استان از این منطقه تامین شود خشکسالی های پی درپی سبب از بین رفتن بخش مهمی از مراتع این بخش شده و دامداران این منطقه به دلیل عدم وجود علوفه مورد نیاز اقدام به فروش دام به قیمت نامناسب و یا مهاجرت به دیگر مناطق استان می‌کنند.
بخشدار روداب در گفتگویی با دهیاری برگو گفت :  به لحاظ خشک شدن بخش قابل توجهی از مراتع و افزایش قیمت علوفه، دامدار انگیزه‌ای به تولید و نگهداری دام ندارد و به لحاظ اینکه برخی مناطق متکی به دام سبک و عشایری هستند بیشتر تحت تاثیر شرایط جوی قرار گرفته اند به همین خاطر شرایط خوبی بر آینده دام سبک در این منطقه پیش بینی نمی‌شود.
محمود شم ابادی در بخش دیگری از سخنانش  از شهر روداب به عنوان  قطب گوشت شهرستان سبزوار اشاره کرد و افزود: این منطقه دارای هزاران دام سبک است،مقدار قابل توجهی از  تولیدات دامی سبزوار از بخش روداب تامین می شود خشکسالی در اکثر قسمت‌ها وجود داشته و به لحاظ اینکه اکثر درآمد مردم این منطقه از دامداری سبک است متکی به چرای دام در مراتع هستند.
وی تاکید کرد: متاسفانه سرما زدگی و نامطلوب بودن شرایط بارندگی سبب افت بسیار شدید تولیدات دامی در بخش روداب شده و صدمات جبران ناپذیری به بخش دام منطقه وارد شده است.
دلایل مختلف از جمله خشکسالی اخیر و کمبود علوفه و همچنین کمبود اب دامداران را مجبور به فروش دام های خود نموده است و این خطر بزرگی برای روستائیان به حساب می اید چرا که یک روستایی دامدار با فروش دام خود به نحوی اینده خود را میفروشد چرا که شاید دامدار اگر سال بعد هم سال پربارانی باشد شاید دیگر توان خرید همین دام را هم نداشته باشد .
.  -  .

تاریخ : شنبه 1 شهریور 1393
نویسنده : مد یر
کشاورز 72 ساله برگویی با بیان این مطلب که در روستای برگو و اطراف ان تاکنون بیش از 5000 درخت بادام و گردو کاشته ام و در این مدت برای کاشت نهال ها تماما روش سنتی را بکار گرفته است و بیش از 97% نهال هایی که کاشته به عمل امده و از انها محصول برداشت کرده است .

محمد ابراهیم ترشیزی  همچنین بیشترین تعداد نهال بادام جهادی منطقه  را در این روستا که با همت جهاد کشاورزی سبزوار واگذار شده بود پرورش داده و به گفته ایشان میزان بادام برداشت شده این درختان بیش از درختان بومی بوده و بدلیل پوست نازک انها بیشتر مورد حمله کلاغ ها و سارها قرار می گیرند که راه حلی برای مقابله با انها به ذهنش نرسیده است.
وی در بخش دیگری اضافه کرد با توجه به خشکسالی امسال و کمبود شدید اب در این روستا که اگر باران به موقع به داد درختان نرسد بیش از نیمی از درختانی که در دیم زارها کاشته است همه از بین خواهند رفت ..  -  .

آخرین مطالب
   
داغ کن - کلوب دات کام