با شعار نمی‌توان از مهاجرت روستائیان جلوگیری کرد
تاریخ : یکشنبه 25 آبان 1393
نویسنده : مد یر

جمعیت عشایری دو درصد جمعیت کل کشور را تشکیل می دهند اما همین آمار تولید کننده 20 درصد گوشت قرمز مصرفی در سطح کشور هستند و به این لحاظ یک وزنه مهم تولید گوشت به شمار می آیند.
علیرغم خدمات بسیار ارزنده ای که مردم عشایر انجام می دهند متاسفانه از حداقل امکانات رفاهی برخوردار هستند "عبدالله بخشی زایی" یکی از عشایران بخش روداب سبزوار گفت: خشکسالی های بوجود آمده سبب ضرر و زیان زیادی به جامعه عشایری شده است بخش قابل توجهی از مردم عشایر به لحاظ عدم تامین مایحتاج زندگی و همچنین تامین علوفه مورد نیاز دام ها اقدام به فروش کرده و از روستاهای عشایر نشین به داخل شهر مهاجرت کرده اند.
وی با اشاره به مسافت طولانی این منطقه با سبزوار گفت: عشایران مجبور هستند برای فروش محصولات و تولیدات دامی خود مسافت 150 کیلومتری را تا شهرستان طی کنیم هزینه هر رفت و آمد به سبزوار 140 هزار تومان است یک دامدار در هفته سه بار باید برای خرید علوفه و فروش محصول این مسیر را طی کند مگر ما چقدر درامد داریم که در هفته باید حدود 500 هزار تومان کرایه پرداخت کنیم.

ادامه مطلب را مطالعه کنید. 


فریدون امامی نیز در ادامه به نامساعد بودن راه های عشایری و روستایی در بخش روداب اشاره و اظهار کرد: متاسفانه ان طور که باید به راه های این مسیر توجه نمی شود در طول سال دو بار عملیات تیغ زنی در راه ها انجام می شود اما بازهم شرایط راه برای تردد وسایل نقلیه نامناسب است.
با گذشت 9 سال هنوز خانه بهداشت بدون تجهیزات است
وی ادامه داد: برای خدمات بهداشتی روستانشینان عشایر در بخش روداب مجتمعی به عنوان خانه بهداشت در 9 سال گذشته ساخته شده اما هنوز این محل بدون تجهیزات است پزشکی که در این منطقه خدمات درمانی می دهد عملکرد بسیار ضعیفی دارد با اینکه روستاها در چند کیلومتری هم قرار دارند اما در هر یک از روستاها کمتر از 20 دقیقه خدمات می دهند و حتی در برخی از روستاها که مسافت طولانی است و اکثر عشایران کهنسالان هستند خدماتی ندارد.
علی چاه تلخی نیز از کمبود فضای آموزشی در این بخش ابراز گلایه کرد و گفت: به لحاظ اندک بودن دانش اموزان در روستاهای این بخش مجتمع آموزشی در روستاهای اریان احداث شده که همه دانش آموزان در ان تجمیع و اموزش می بینند متاسفانه دانش اموزان عشایر به علت اینکه کمک حال خانواده خود هستند نمی توانند در خوابگاه ها به طور دائم استقرار داشته باشند.
حدود 50 روز است که از شروع مدارس گذشته است اما هنوز تعدادی از دانش اموزان راهنمایی که از عشایران هستند نتوانسته اند وارد مدرسه شوند چون باید در رفت و آمد باشند. 
عشایر ده برابر مصرف خود تولید دارند، دولت باید از عشایر حمایت کند.

منبع:روداب نیوز

.  -  .

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین مطالب
   
داغ کن - کلوب دات کام
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات